
Szélsebesen fejlődő technológia
A Volkswagen megkezdte a teljesen új Transporter és Caravelle generáció európai piaci bevezetését. Ennek kapcsán nagyszabású bemutatón vettem részt Athén közelében. A rendezvény fókuszában a járművek gyakorlati próbája volt, erről korábbi írásomban már be is számoltam. Több teszt útvonal is ki volt jelölve, s a véletlen úgy hozta, hogy az első körre egy tisztán elektromos Transporterrel indultunk útnak lengyel zsűritársammal. Az utunk a tengerparton vezetett, ahol egyszer csak furcsa, de ismerős, elképesztő méretű tárgyakra lettünk figyelmesek. Kikötőszerű hatalmas telep, a kapu nyitva. Hát bementünk…
Előbb csak fotózkodni akartam, de hamar rájöttem, ebben a különleges találkozásban több van. Hiszen mennyit hallunk arról, hogy jó-jó, itt vannak a tisztán elektromos járművek, de honnal lesz hozzájuk energia, lehetőleg minél több fenntartható módon előállított hajtóanyag? ( S akkor itt most gondolhatunk az akkumulátoros járművekre, de éppen ilyen releváns a hidrogén hajtás, meg azok tetszőleges kombinációi, sőt a hibridek is, már ha a tulajdonosaik hajlandók hálózatról tölteni… De ez egy másik problémakör.) Hát például szélerőművek, szélerőmű parkok által! A kecses, láthatóan áramlástani kutatók értő kezei által megformázott lapátok méretét látva fejest ugrottam az internet világába – a biztosan nem legmodernebb hazai és az osztrák határ menti szélkerekek méretét is már elég nagynak érzékelve -, hogy megtudjam, merre is halad a világ. A legfontosabb információ, amit minden elemző cikk megemlít, hogy minél nagyobb a szélerőmű – oszlop, lapát, generátor -, annál hatékonyabb és "zöldebb". Jól érzékelteti a fejlődést az itt mutatott ábra, a századfordulón indult be igazán a folyamat 50-60 méteres oszlopokkal, rajtuk 50-60 méter átmérőjű rotorokkal. Már 2022-re ezek a méretek megháromszorozódtak.

Ahogy fejlődött, finomodott a technológia, egyre döbbenetesebb méretű szélkerekek jelentek meg. A jelenlegi gigászok a General Electric angol partokon forgó tengeri szélturbinái, amelyek majdnem olyan magasak, mint az Eiffel-torony, lapátjai pedig 108 méter hosszúak. Megfelelően és kiszámíthatóan cúgos helyre, például tengerpartra telepítve egyetlen ilyen szélturbina 16 ezer átlagos európai otthon energiaszükségletét képes fedezni.
Olvastam egy holland projektről is, melynek számai lenyűgözőek és bőven adnak optimizmusra okot az elektromos autózásra is gondolva. 2023. szeptember 29-én Vilmos Sándor holland király a Vattenfall, a BASF és az Allianz igazgatósági tagjaival együtt hivatalosan felavatta a Hollandse Kust Zuid 1-4 elnevezésű tengeri szélerőműparkot. Ami az Északi-tengeren helyezkedik el, a holland partszakasztól 18-36 kilométerre. A 139 turbina összkapacitása 1,5 GW - Paks jelenleg 2 GW-, ez a világ egyik legnagyobb tengeri szélerőműparkjának számít még manapság is. Az éves villamosenergia-termelés várhatóan 1,5 millió háztartás fogyasztását képes kielégíteni.
Pár apró részlet, amire nem is gondolnánk egy ilyen bonyolult beruházásnál. A holland projekt építésekor számos innovatív technika alkalmazására került sor. Pl. a 17-28 méteres vízmélységben a cölöpverés során keletkező rezgés, zaj csillapítására is gondoltak, hogy csökkentsék ennek a barna delfinekre gyakorolt hatását. Az alapokban menedéket alakítottak ki a tengeri élőlényeknek, és ez az első olyan alkalom, hogy maga a turbina szerkezetének tervezésekor figyelembe vették azt, hogy az a természettel egységet alkosson. A kimosódás elleni védelem kialakítása során különböző méretű sziklatömböket és köveket használtak fel, sziklazátonyokat építettek ki, aminek hozadéka a környezet vonzóbbá tétele a halak, rákok, egyáltalán a tengeri ökoszisztéma számára.
Három turbina újrahasznosítható lapátokkal van felszerelve. A lapátok "összeragasztásához" használt gyanta a turbinák élettartama után könnyebben feloldható, így a lapátok könnyebben szétbonthatók és a különböző elemek újra felhasználhatók.
A szélerőmű park két tengeri alállomással kapcsolódik a holland hálózathoz. Ezeket a hálózati kapcsolatokat a holland TenneT átviteli rendszerüzemeltető vállalat fejlesztette ki és fogja üzemeltetni. A holland tengeri szélenergia-politika részeként a hálózati csatlakozások állami finanszírozásúak, ami szabványosítást és későbbi költségmegtakarítást biztosít. Ráadásul ez a garancia a szélerőműparkok fejlesztőinek arra, hogy nem kell a terveket később módosítaniuk.
Érdekes adatok:
Minden egyes turbina kapacitása 11 MW.
A csúcsmagasság: a tengerszint feletti 225 méter.
Rotorátmérő: 200 méter
Az egyes lapátok hossza: 97 méter
Az alap súlya: 735-955 tonna
Az alap hossza (tengerfenékbe fúrt luk): 62-75 méter
Az alap átmérője: 7-8 méter
Tengerfenék: 17-28 méter mélységben
315 km hosszú 66 kV hálózati kábel az alállomással való összeköttetéshez
A Hollandse Kust Zuid 225 km² területen helyezkedik el

2023-as adatot találtam, miszerint akkor Európa (EU) elektromos energia szükséglete kielégítése negyede már megújuló forrásokból származott. (A 27 tagország álaga.) S ennek harmada a szélenergia „befogásával” valósul meg.
Van remény!!!